İMTİHAN KARŞISINDA SABRETMEK

Hamd ,Alemlerin Rabbi olan Allah’a (svt) ;salat ,O’nun mahlukatının en hayırlısı Muhammed’e (sav), âline ve bütün ashabına olsun.

Allah (svt) Enbiya suresi 35. Ayette buyuruyor ki;

‘Sizi bir imtihan olarak kötülüklerle ve iyiliklerle sınayacağız. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz.’

Ayete baktığımızda dünyaya geldiğimiz günden itibaren hayır ve şer ile imtihan edildiğimizi görmekteyiz. Bu ayette bahsi geçen hayır ve şerrin içini doldurmak mümkündür. Bazı müfessirlere göre bu kavramlar , zenginlik-fakirlik,helal-haram,sağlık ve hastalık olarak yorumlanmaktadır.

Sonuç olarak baktığımızda fakirlik,zenginlik ,sağlık, hastalık,helal ve haramlar başlı başına birer imtihan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Allah (svt) , kullarını bu çeşitli yollarla bir nevi iman testine tabi etmektedir.Bu testi geçen kullara mükafat,geçemeyen ve isyan eden kullara ise çetin bir hesap vardır.

Kul imtihan sürecinde her daim Allah’a (svt) yönelmeli,başına gelen musibetlerin kendi elleriyle yaptığından kaynaklandığını unutmamalı ve bu süreci de bolca istiğfar ve iç hesaplama ile geçirmelidir.

Rabbimiz (cc) bir ayetinde şöyle buyurmaktadır:

‘Size isabet eden herhangi bir musibet kendi ellerinizin kazandığı yüzündendir.Üstelik  Allah (svt) hatalarınızın birçoğunu affetmektedir.’   ( ŞURA-30)

Bizler bela ve musibetlerin bizi yaratan, bizi bizden daha iyi bilen ,rahmeti bol olan Rabbimizden geldiğini ,şifasınında ancak O’ndan geleceğini unutmamalıyız.

Şifayı insanlarda ,türbelerde ve cansız varlıklarda değil,Şafii olan Allah’tan (svt) beklemeliyiz. Dertlerimizi herkese anlatarak asla çözüme ulaşamadığımızı görmekteyiz. Üstelik dertlerimiz daha da büyümektedir.

Rabbimizden ümidimizi kesmeden sabır ve ümit ile beklemek ve bu süreçte elimizden geldiğince sıkıntılarımızı sadece Allah’a (svt) arzetmeliyiz.

Kolaylıkta ve zorlukta sadece Allah’a dua eden ve sadece O’na  yönelen kullara  selam olsun….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s