ZORLUKLA BERABER GELEN HAYIR

Hamd , Alemlerin Rabbi Allah’a ;salat ,O’nun mahlukatının en hayırlısı Muhammed’e (sav), âline ve bütün ashabına olsun.

Allah(svt) Bakara suresi 216. Ayette buyuruyor ki:

“…Hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlı olabilir. Sevdiğiniz bir şey de sizin için şer olabilir.Allah bilir siz bilmezsiniz.”

İnsan başına gelen zorluklarda hemen peşin hüküm kesmemelidir. Belki başına gelen bir zarar ,peşinden bin hayır getirecektir. Belki de hayır gördüğümüz bir olay sonrası daha büyük zararlar ile karşı karşıya kalabilirsin. 

Müslümana yakışan ise , her iki durumda da Allah’a (svt) sığınmalı ve her iki durumun da kendisi için hayır olmasını dilemesidir.

İslam tarihine baktığımızda bir çok alimin başına gelen musibetlerin nasıl bir hayra dönüştüğünü görebiliriz.  Mesela;

İmam Serahsi rahmetullahi aleyh kuyuya atılmıştı. Bu süreçte kuyuda İslam Hukuku alanında 20 ciltlik bir eser ortaya koymuştur.

İbn Esir rahmetullahi aleyh  evinde hapsedildi. Bu tutukluluk sürecinde ortaya hadis ve tarih alanında en gözde eserlerden bir kaçını kaleme aldı.

Ahmed b. Hanbel rahmetullahi aleyh  türlü işkencelere maruz kaldı hapis cezaları aldı. Ama görüyoruz ki bugün dört büyük mezhep imamından biri olarak adını yazdırmıştır. Milyonlar onun yolunda ilerlemektedir.

Şeyhul -İslam İbn Teymiyye rahmetullahi aleyh  birçok işkence ve zulme uğradı. Hapsedildi lakin bu süreçte ümmetin asırladır istifade ettiği onlarca eser ortaya koydu.

Bu tür örnekleri çoğaltabiliriz lakin burda dikkat çekmek istediğimiz nokta , başımıza gelen bir sorunda ,bu duruma nasıl bakmamız gerektiğidir.

Alimlerimiz kadar belki zorluklar yaşamıyoruz , ama her ne yaşıyorsak bilmeliyiz ki bu Allah (svt) tarafından bize imtihan olarak gönderilmiş olmasıdır.

Zorlukla beraber elbet bir kolaylık vardır . Önemli olan bu zorluklar karşısında her daim olumlu yaklaşmak ve buna göre hareket etmeye çalışmaktır.

Darda kaldığımızda dua edeceğimiz ve bize karşılık veren bir Rabbimizin olduğunu unutmamalıyız.

Hatta bir ayette Rabbimiz (svt) şöyle seslenmektedir:

“Darda kalana kendine yalvardığı zaman cevap veren kimdir ?” (Neml ,62)

Biz biliyoruz ki ; derdimize derman yollayan, dualarımıza icabet eden ,ismi anıldığında kalplere huzur veren ,bizi bizden daha iyi bilen ,kullarına asla zulmetmeyen RABBİMİZ YÜCE ALLAH(svt) ‘dır .

Rabbim , hakkıyla kendisine kul olmayı ,göndermiş olduğu zorluklara karşı sabretmeyi , her türlü durumun lehimize olmasını nasip etsin.

SELAM VE DUA İLE…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s