DÜNYEVİLEŞME TEHLİKESİ

Hamd , Alemlerin Rabbi Allah’a ;salat ,O’nun mahlukatının en hayırlısı Muhammed’e (sav), âline ve bütün ashabına olsun.

Allah (svt) ,bir kaç ayetinde şöyle buyurmaktadır:

  • Bakara Suresi, 264. ayet: Ey iman edenler, Allah’a ve ahiret gününe inanmayıp, insanlara karşı gösteriş olsun diye malını infak eden gibi minnet ve eziyet ederek sadakalarınızı geçersiz kılmayın. Böylesinin durumu, üzerinde toprak bulunan bir kayanın durumuna benzer; üzerine sağnak bir yağmur düştü mü, onu çırılçıplak bırakıverir. Onlar kazandıklarından hiçbir şeye güç yetiremez(elde edemez)ler. Allah, kafirler topluluğuna hidayet vermez.
  • Nisa Suresi, 38. ayet: Ve onlar, mallarını insanlara gösteriş olsun diye infak ederler, Allah’a ve ahiret gününe de inanmazlar. Şeytan, kime arkadaş olursa, artık ne kötü bir arkadaştır o.

Uhrevi konularda bile dünyevileşme tehlikesi yaşıyoruz artık. .
Sadece dünyalık konularda, maddi konularda dünyevileşme tehlikesi yaşamıyoruz. Ahirete intikal edecek amellerimizi bile dünyevi çıkarlar için kullanıyoruz.


Namaz ahirete yönelik bir ameldir. Oruç öyledir. Hac öyledir, zekat, infak, Kur’an okuma, ibadet etme, ilim okuma gibi ahirete yönelik amelleri bile dünyalık amaçlara kullanıyoruz. Artık Allah’a arz ettiğimiz, arz etmemiz gereken amelleri insanlara arz ediyoruz. Allah’tan takdir beklerken insanlardan bekler olduk.


O kadar iyilik yaptık bize bir telefon bile açmadı diyerek iyiliklerimizden menfaat temin etmeye çalıştık. İyilik ödülü almak için iyilik yapar olduk. Kameraların olduğu yerlerde çok iyi insan, çok erdemli insan, çok takvalı insan profili çizdik. Hayır yaparken markamızın yazılmasını şart koştuk. Adımızı camilere şart koştuk. Sponsor olduğumuz gözükmeli dedik. Hayır hasenatlara adımızı kazıdık.


İlmi anlamda diplomaya daha fazla önem verdik. Diploma karşılığı olmayan ilimleri öğrenmedik. Kariyer için yazdık, kariyer için okuduk, kariyer için reddiye yazdık, şöhret için medyadaki yerimizi aldık. Sonra ne kadar takipçimiz olduğuyla iftihar ettik. Bizden ne kadar söz ediliyor diye haberleri takip ettik.


Sosyal medyada paylaştığımız Kur’an maktaları, tek nefeste Fatiha okuma şovları, çifte ezanlar gösterisi, mevlevi seması gösterisi, zikir gösterisi derken ibadetlerimiz beğeni toplayan araçlara dönüştü.

Daha ne kadar dünyevileşeceğiz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s